Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wrzesień w Borownicy

Wrzesień w Borownicy

Obchody wojny obronnej 1939 w Borownicy

  W niedzielę 9 września, w 79. rocznicę wojny obronnej 1939 roku, posłowie, kombatanci, rodziny poległych, żołnierze, przedstawiciele władz samorządowych, leśnicy, uczniowie i mieszkańcy wsi spotkali się aby oddać hołd żołnierzom 17 pułku piechoty oraz poległym w czasie wojny mieszkańcom Borownicy.

  Obchody wojny obronnej w Borownicy zyskały wspaniałą oprawę wojskową dzięki obecności kompanii honorowej wraz  z pocztem sztandarowym 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej  Ziemi Rzeszowskiej im. płk. Benjamina Kotarby 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. W 2008 roku batalion który przejął dziedzictwo tradycji 17 pułku piechoty i rokrocznie uczestniczy w uroczystościach.


  Spotkanie tradycyjnie już rozpoczęło się na wzgórzu nad Czarnym Potokiem, w miejscu, gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba  wraz z częścią swoich żołnierzy. Dziś w tym miejscu jest punkt kulminacyjny ścieżki przyrodniczo-historycznej Borownica, opisującej m.in. wydarzenia tamtych dni. Zaproszeni goście i uczestnicy spotkania złożyli kwiaty i wieńce pod krzyżem i obeliskiem postawionym ku czci poległych. Dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem mieszkańców Borownicy pomordowanych przez UPA w 1945 roku, gdzie przedstawiciele Sejmu RP, wojsko, samorządowcy, weterani, kombatanci, leśnicy oraz mieszkańcy Borownicy złożyli kwiaty i znicze oddając cześć poległym mieszkańcom wsi.  Obchody w Borownicy uświetniła także  uroczysta msza święta. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie spoczywa ciało płk Beniamina Kotarby i żołnierza 17 pp Stanisława Baraniucha. Tam nastąpiło odczytanie „Apelu Pamięci” i oddana została salwa honorowa, a poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

   Akcentem wieńczącym uroczystości było spotkanie pokoleń na biwaku i rozmowy przy tradycyjnie już bardzo smacznej, żołnierskiej grochówce.

   Organizatorami tegorocznych obchodów byli Zarząd Wojewódzki ZBŻZiOR w Rzeszowie, Wójt Gminy w Birczy, Rada Gminy w Birczy. Patronat nad uroczystością objął Pan Jan Pączek – Starosta Przemyski.

   Obchody upamiętniają wydarzenia z  12 września 1939 roku, kiedy to wycofujący się 17 pułk piechoty natrafił w Borownicy na stacjonujące tu wojska najeźdźcy niemieckiego.  Płk Kotarba - dowódca pułku zdecydował się przedrzeć przez wieś w kierunku na Birczę. Początkowy sukces 17 pp, wskutek miażdżącej przewagi wroga szybko zmienił się w poważną potyczkę, w wyniku której dowódca pułku poległ na polu walki, a sam pułk został rozbity.