Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

MNÓSTWO DOBRA Z LASU

MNÓSTWO DOBRA Z LASU

  Aż 58 prac sporządzili uczniowie rywalizujący ze sobą w ramach konkursu „Co dobrego z lasu" na broszurę informującą o zaletach naszych lasów. Organizatorem było Nadleśnictwo Dynów we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, pod honorowym patronatem  Grażyny Zagrobelnej, Dyrektor RDLP w Krośnie.

  Konkurs „Co dobrego z lasu?" był konkursem towarzyszącym  XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Podkarpacka Tęcza, organizowanej  przez Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie. Podkarpacka Tęcza to już impreza o wieloletniej tradycji i ustalonej renomie, skupiająca szkoły z całego województwa. Tegorocznym hasłem przewodnim  było „Zdrowe Podkarpacie".  Bez lasu nie ma zdrowia, stąd też patronat honorowy nad wydarzeniem objęła m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie oraz Nadleśnictwo Dynów. 

  Uczniowie rywalizujący w konkursie „Co dobrego z lasu" mieli za zadanie w krótkiej formie, jaką jest broszura informacyjna, pokazać wieloaspektowość walorów leśnych, ich wpływ na zdrowie, kondycje i samopoczucie człowieka.  Z wymagań konkursowych wywiązali się znakomicie, zarówno pod względem merytorycznym jak i graficznym.  Prace wykonane przez uczniów to gotowe kompendia o pożytkach płynących z lasu. 

To cieszy, że pomimo braku zagadnień leśnych w szkołach uczniowie zdają sobie sprawę, jak bogatym i obfitującym w przeróżne dobra miejscem jest las. Bo przecież las to dobre samopoczucie, to wspaniały klimat, to rośliny i zwierzęta, które możemy obserwować, ale których walory zdrowotne i smakowe poznajemy na co dzień, wreszcie to drewno – najbardziej przyjazny dla środowiska produkt. Dobrze, że młodzież to wie i wspaniale,  że umie to przekazać – podsumowuje konkurs Adam  Pilch, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów.

Spośród wszystkich prac jury konkursowe w składzie:  Grażyna Paździorny, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie, Tomasz Kałamarz - pracownik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Małgorzata Kaczorowska- pracownik Nadleśnictwa Dynów, wyróżniło 7 autorów w kategorii szkoły gimnazjalne oraz 10 autorów w kategorii szkoły ponadgimnazjalne.  Pierwsze miejsce zdobyła Aleksandra Szczepan z Zespołu Szkół w Dynowie oraz Katarzyna Chachura z Liceum Ogólnokształcącego w Dubiecku.

Zwycięzcom i uczestnikom gratulujemy pomysłowości i wiedzy. Do zobaczenia w następnych  edycjach konkursów organizowanych przez Lasy Państwowe!

Tekst: Małgorzata Kaczorowska, Nadleśnictwo Dynów

Zdjęcia: Wojciech Hamerla, Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie