Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dużo błota i jeszcze więcej radości

Dużo błota i jeszcze więcej radości

III edycja Półmaratonu Pogórzanin za nami.

  30 kwietnia zwolennicy biegów terenowych spotkali się na III edycji Półmaratonu Pogórzanin, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej, we współpracy z Nadleśnictwem Dynów oraz Nadleśnictwem Kańczuga.

  Pogoda nie rozpieszczała biegaczy, a warunki terenowe były bardzo trudne. Dodatkowo wielodniowe opady deszczu sprawiły, że trasa biegu na niektórych odcinkach była mocno błotnista. Jednak Półmaraton Pogórzanin ma już ustaloną renomę i amatorzy mocnych wrażeń biegowych niewątpliwie byli zadowoleni.

  W tym roku organizatorzy zapewnili zabawę i zajęcia sportowe także  najmłodszym sportowcom. Biegi dla dzieci odbywające się pod hasłem „Mały Pogórzanin" odbyły się na stadionie sportowym w Dubiecku.  Aby docenić młodych amatorów sportu i aktywnego wypoczynku mali biegacze zostali obdarowani „pakietami startowymi", których głównym sponsorem było Nadleśnictwo Dynów.

  Dla zwolenników biegu na krótszych dystansach organizatorzy przewidzieli bieg na 10 km, który częściowo pokrywał się z trasą półmaratonu. Emocje sportowe w Dubiecku kotłowały się nieprzerwanie aż do godzin popołudniowych, kiedy to na metę przybiegli wszyscy uczestnicy najdłuższego dystansu w tej imprezie  – półmaratonu.

  W kategorii open półmaratonu zwyciężył Paweł Smędowski z czasem 01:36,06. Drugi na mecie był Stanisław Ważny z czasem 01:37,44, natomiast trzeci: Olbrych Bartłomiej z czasem 01:40,31. W kategorii kobiet zwyciężyła Paulina Wywłoka, która dotarła na metę w czasie 01:54,00, a następnie Agnieszka Mercik z czasem 02:07,25 oraz Ewelina Kiełboń z czasem 02:11,07.

  Trasa biegu wiodła przez malownicze tereny Nadleśnictwa Kańczuga oraz Nadleśnictwa Dynów. Nadleśnictwa były współorganizatorami biegu a zarazem fundatorami nagród w klasyfikacji „leśnicy". W trzeciej edycji biegu nagrody w tej kategorii zdobyli: Paweł Dzięgielowski terenu RDLP w Katowicach, który obronił pierwsze miejsce z czasem 01:50,47 oraz debiutujący w zawodach Jacek Stankiewicz z RDLP w Krośnie z czasem  02:17,29.

Tekst: Małgorzata Kaczorowska - Nadleśnictwo Dynów

Zdjęcia: Mariusz Kaszycki, Daniel Gąsecki - zdjęcia nadesłane na profil społecznościowy Półmaratonu Pogórzanin.