Aktualności Aktualności

Powrót

Wypalanie traw jest szkodliwe

Wypalanie traw jest szkodliwe

 

Wypalanie traw jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów lasów w sezonie wiosennym.
Ogień to żywioł, który bardzo często wymyka się spod naszej kontroli – wystarczy zmiana kierunku wiatru czy silniejszy podmuch i nieszczęście gotowe. Pożar szybko ogarnia ogromne połacie lasu i niszczy je doszczętnie. Potrzeba wiele dziesiątków lat na to, aby ekosystem leśny odrodził się. Większość rolników zdaje sobie sprawę ze szkodliwości wypalania traw, nie tylko z powodu zagrożenia pożarowego. Wiadomym jest, że wypalanie traw znacznie wyjaławia glebę – niszczy wszystkie mikroorganizmy glebowe mające wpływ na właściwości i żyzność gleby. Giną pożyteczne rośliny (np. rośliny motylkowe wzbogacające glebę w azot)     i zwierzęta (mrówki, biedronki, dżdżownice, drobne płazy i ssaki). Średnio plon po wypalaniu resztek roślinności, zamiast być większy, maleje o około 5 %.

Wypalanie traw, prócz ujemnych efektów przyrodniczych jest prawnie  niedozwolone. Zabrania tego Ustawa o lasach, która mówi, że zarówno w lasach, na terenach śródleśnych  jak
i w odległości 100 m od granicy lasu zabrania się rozniecania ognia oraz wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Za łamanie tego przepisu można zostać ukaranym mandatem, a za stwierdzenie uporczywego wypalania traw, ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

 

Zauważyłeś pożar – alarmuj! 112 lub 998

Punkt alarmowo-dyspozycyjny Nadleśnictwa Dynów 16652 22 51, 600 229 108

Straż leśna Nadleśnictwa Dynów 600 050 101 


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy