Aktualności Aktualności

Powrót

Dni Pogórza Dynowskiego

Dni Pogórza Dynowskiego

... z Nadleśnictwem Dynów

  Mimo kapryśnej pogody, jaka w tym roku towarzyszyła  Dniom Pogórza Dynowskiego leśnicy pozostali na posterunku. Stoisko Nadleśnictwa Dynów było tłumnie odwiedzane przez dzieci  i dorosłych,  a każdy mógł u nas znaleźć coś ciekawego .

  Tematem przewodnim tegorocznej wystawy były pszczoły i ich rola w lesie. Na ośrodku  „Błękitny San", gdzie odbywała się impreza, zagościł więc potężny, naturalny ul wydrążony z jodły. Zainteresowani mogli zapoznać się z podstawowymi narzędziami potrzebnymi w pracy pszczelarza, obejrzeć pszczele plastry, ramki pszczelarskie i wosk pszczeli.

  Dużym powodzeniem wśród najmłodszych cieszyła się ścieżka zmysłów, na której bosą stopą można było poczuć las – dzieci ochoczo maszerowały po ściółce w bukowym lesie, po olchowych „szyszkach" czy po sosnowym igliwiu.

  Jak co roku leśnicy opowiadali również o swojej pracy, pokazując narzędzia stosowane przez nich na co dzień – średnicomierze popularnie zwane klupami, taśmy, rejestratory, numeratory czy urządzenia nawigacji satelitarnej.   Wystawie współczesnych narzędzi towarzyszyły wątki historyczne – drewniane klupy z 1940 roku czy taśma do mierzenia długości drzew z 1939 roku. Zainteresowanie budziła także pierwsza „instrukcja leśna" czyli Umiejętność lasowa  - reprint podręcznika leśnego z 1809-1810 roku całościowo przedstawiającego ówczesną  sztukę leśną. Odwiedzający nasze stoisko dowiedzieli się, że wiedza leśna nie pochodzi „ z czapy" ale jest podyktowana obserwacjami leśników, wiedzą przyrodniczą i inżynieryjną , troską o las i ponad 200 letnią tradycją.


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Polecamy Polecamy