Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie Lasu

Każde Nadleśnictwo prowadzi w lasach gospodarkę w oparciu o Plan Urządzania Lasu sporządzany na 10 lat. W Nadleśnictwie Dynów obowiązuje aktualnie Plan Urządzania Lasu sporządzony na lata 2017-2026 zatwierdzony decyzją Ministra Środowiska DL-I.611.1.2018 z dnia 28.03.2018

Plany Urządzenia  dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  •     opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  •     analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  •     program ochrony przyrody,
  •     określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Dynów określa m.in. zadania dotyczące:
. etatu miaższościowego użytków głównych (rębnych i przedrębnych) w ilości 636 864 m3 grubizny drewna netto,
. projektowanej powierzchni zalesień i odnowień- 393,40 ha,
. projektowanej powierzchni pielęgnowania lasu - 7019,81 ha.

Wybrane treści Planu Urządzania Lasu zostały udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej Nadleśnictwa Dynów


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY w Dynowie

#sprzątaMY w Dynowie

Akcja #sprzataMY w Nadleśnictwie Dynów poskutkowała czystszym lasem. Młodzież  z zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie pozbierała na terenie leśnictw Dąbrówka i Dylągowa kilkanaście worków śmieci.

-Uprzątneliśmy fragment lasu często odwiedzany przez Dynowian – zaznacza Krzysztof Strzyż, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów. – Może dzięki temu mieszkańcy naszego regionu będą chętniej zabierali z lasu swoje własne śmieci? Bo przecież czysty las jest powodem do dumy dla nas wszystkich – podkreśla Nadleśniczy. Podczas akcji bardzo często zbierano butelki, pudełka po papierosach, puszki – czyli śmieci, które odwiedzający las przynieśli ze sobą i zostawili w lesie. Chcielibyśmy wybrać się kiedyś na taką akcję i nie spotkać w lesie ani jednego śmiecia – komentuje  Małgorzata Kaczorowska, specjalista do spraw edukacji w Nadleśnictwie. –  Póki co, mamy znakomitych pomocników w akcjach sprzątania lasu. Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie to naprawdę wspaniali i zaangażowani ludzie, na których można liczyć.

Tego samego dnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który był inicjatorem akcji  #sprzataMY wraz z uczniami harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody i leśnikami sprzątał las w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka. Para prezydencja podkreśliła konieczność wspólnej troski o nasze środowisko naturalne. Pierwsza dama, Agata Kornhauser – Duda pokreśliła - pokreśliła - Lasy to nasze wspólne dobro. Dbajmy o nie, ponieważ to lasy są najczęściej miejscem. gdzie odpoczywamy, gdzie odbywamy wycieczki, chodzimy na spacer, gdzie zbieramy grzyby. Dlatego odwdzięczmy się lasom, za to, co nam dają.

 

Każdego roku lesnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.