Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Od zrzucenia jarzma do żywiołowej wolności

Od zrzucenia jarzma do żywiołowej wolności

VIII edycja Leśnego Dyktanda

  Tegoroczny tekst traktował o historii lasów i leśnictwa polskiego na przestrzeni stu lat naszej niepodległości. Rzeczywiście był trudny – pełen zawiłych słów, trudnych do usłyszenia i napisania. Jednak dzieci i młodzież poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Wśród kategorii szkoły podstawowe zwycięzca popełnił dziesięć błędów ortograficznych natomiast w kategorii szkół średnich – zaledwie trzy błędy. Rekord w ilości popełnionych błędów wynosił pięćdziesiąt siedem, ale z pewnością nie wyczerpał puli, ponieważ w dyktandzie można było popełnić koło setki „byków”.

  W kategorii szkoły podstawowe I miejsce zajęła Dominika Dymon ze Szkoły Podstawowej w Dubiecku, II miejsce – Weronika Kaszycka, również ze Szkoły Podstawowej w Dubiecku. Na III miejscu uplasował się Seweryn Chrapek ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Starzeńskiej. Wyróżnienia zdobyli : Eliza Tyka (SP w Dąbrówce Starzeńskiej), Kinga Kamińska (SP w Pawłokomie), Emilia Szybiak (SP w Dynowie), Łukasz Bielec (SP w Dubiecku), Jakub Chromiak (NSP w Żohatynie).
  W kategorii szkoły średnie Julia Deląg z ZSL w Lesku zdeklasowała rywali i zajęła I miejce, II miejsce zajął Kamil Szymański z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, III miejsce Patrycja Wrotniak również z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie. Wyróżnienia zdobyli: Wiktoria Weselak – Gimnazjum w Dynowie, Wiktoria Woźniak (LO w Dynowie), Roksana Franków (ZSL w Lesku), Natalia Trojan (ZSL w Lesku)oraz Julia Polewka (LO w Dynowie)

  Organizatorami VIII edycji Leśnego Dyktanda byli Nadleśnictwo Dynów, Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. Partnerem konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie. Patronat honorowy nad konkursem objęła Regionalna Dyrektor Lasów Państwowych w Krośnie, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Burmistrz Miasta Dynów. Patronat medialny objęło Radio Rzeszów oraz Portal Brzozowiana. W tegorocznej edycji brało udział 54 uczniów z 15 szkół.