Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wypalanie traw jest szkodliwe

Wypalanie traw jest szkodliwe

 

Wypalanie traw jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów lasów w sezonie wiosennym.
Ogień to żywioł, który bardzo często wymyka się spod naszej kontroli – wystarczy zmiana kierunku wiatru czy silniejszy podmuch i nieszczęście gotowe. Pożar szybko ogarnia ogromne połacie lasu i niszczy je doszczętnie. Potrzeba wiele dziesiątków lat na to, aby ekosystem leśny odrodził się. Większość rolników zdaje sobie sprawę ze szkodliwości wypalania traw, nie tylko z powodu zagrożenia pożarowego. Wiadomym jest, że wypalanie traw znacznie wyjaławia glebę – niszczy wszystkie mikroorganizmy glebowe mające wpływ na właściwości i żyzność gleby. Giną pożyteczne rośliny (np. rośliny motylkowe wzbogacające glebę w azot)     i zwierzęta (mrówki, biedronki, dżdżownice, drobne płazy i ssaki). Średnio plon po wypalaniu resztek roślinności, zamiast być większy, maleje o około 5 %.

Wypalanie traw, prócz ujemnych efektów przyrodniczych jest prawnie  niedozwolone. Zabrania tego Ustawa o lasach, która mówi, że zarówno w lasach, na terenach śródleśnych  jak
i w odległości 100 m od granicy lasu zabrania się rozniecania ognia oraz wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Za łamanie tego przepisu można zostać ukaranym mandatem, a za stwierdzenie uporczywego wypalania traw, ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

 

Zauważyłeś pożar – alarmuj! 112 lub 998

Punkt alarmowo-dyspozycyjny Nadleśnictwa Dynów 16652 22 51, 600 229 108

Straż leśna Nadleśnictwa Dynów 600 050 101