Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wrzesień w Borownicy

Wrzesień w Borownicy

 

  W niedzielę 10 września, w rocznicę wojny obronnej 1939 roku, posłowie, kombatanci, rodziny poległych, żołnierze, przedstawiciele władz samorządowych, leśnicy, uczniowie i mieszkańcy wsi spotkali się aby oddać hołd żołnierzom 17 pułku piechoty oraz poległym w czasie wojny mieszkańcom Borownicy. Uroczystości zyskały wspaniałą oprawę wojskową dzięki obecności kompanii honorowej wraz  z pocztem sztandarowym 1 batalionu piechoty zmotoryzowanej  Ziemi Rzeszowskiej im. płk. Benjamina Kotarby 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Poczet flagowy i posterunki honorowe wystawił 1 batalion strzelców podhalańskich z Rzeszowa.
  Tegoroczne spotkanie tradycyjnie już rozpoczęło się na wzgórzu nad Czarnym Potokiem w miejscu, gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba  wraz z częścią swoich żołnierzy. Dziś w tym miejscu jest punkt kulminacyjny ścieżki przyrodniczo-historycznej Borownica, opisującej m.in. zdarzenia tamtego okresu. Zaproszeni goście i uczestnicy spotkania złożyli kwiaty i wieńce pod krzyżem i obeliskiem postawionym ku czci poległych. Dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem mieszkańców Borownicy pomordowanych przez UPA w 1945 roku, gdzie przedstawiciele Sejmu RP, wojsko, samorządowcy, weterani, kombatanci, leśnicy oraz mieszkańcy Borownicy złożyli kwiaty i znicze oddając cześć poległym mieszkańcom wsi. Tradycyjnie już przyznano odznaki osobom zasłużonym w pielęgnowaniu tradycji żołnierskich. Miło nam poinformować, że Rada Gminy w Birczy nadała Panu płk. dypl. Józefowi Mroczce tytuł „Zasłużony dla Gminy Bircza”. Pan płk. dypl. Józef Mroczka, wraz ze Związkiem Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy jest  jednym z inicjatorów powstania ścieżki w Borownicy a także organizatorów corocznych obchodów wojny obronnej w Borownicy. Serdecznie gratulujemy Panu pułkownikowi odznaczenia.

  Obchody w Borownicy uświetniła także  uroczysta msza święta. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz, gdzie spoczywa ciało płk Beniamina Kotarby i żołnierza 17 pp Stanisława Baraniucha. Tam nastąpiło odczytanie „Apelu Pamięci” i oddana została salwa honorowa, a poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

  Akcentem wieńczącym uroczystości było spotkanie pokoleń na biwaku i rozmowy przy tradycyjnie już bardzo smacznej, żołnierskiej grochówce.

  Organizatorami tegorocznych obchodów byli Zarząd Wojewódzki ZBŻZiOR w Rzeszowie, Wójt Gminy w Birczy, Rada Gminy w Birczy, Probosz Parafii Rzymsko-Katolickiej w Borownicy, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Birczy.

  Obchody upamiętniają wydarzenia z  12 września 1939 roku, kiedy to wycofujący się 17 pułk piechoty natrafił w Borownicy na stacjonujące tu wojska najeźdźcy niemieckiego.  Płk Kotarba - dowódca pułku zdecydował się przedrzeć przez wieś w kierunku na Birczę. Początkowy sukces 17 pp, wskutek miażdżącej przewagi wroga szybko zmienił się w poważną potyczkę, w wyniku której dowódca pułku poległ na polu walki a sam pułk został rozbity.

 

Tekst: Małgorzata Kaczorowska - Nadleśnictwo Dynów

Zdjęcia dzięki uprzejmości Gminy Bircza