Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY w Dynowie

#sprzątaMY w Dynowie

Akcja #sprzataMY w Nadleśnictwie Dynów poskutkowała czystszym lasem. Młodzież  z zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie pozbierała na terenie leśnictw Dąbrówka i Dylągowa kilkanaście worków śmieci.

-Uprzątneliśmy fragment lasu często odwiedzany przez Dynowian – zaznacza Krzysztof Strzyż, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów. – Może dzięki temu mieszkańcy naszego regionu będą chętniej zabierali z lasu swoje własne śmieci? Bo przecież czysty las jest powodem do dumy dla nas wszystkich – podkreśla Nadleśniczy. Podczas akcji bardzo często zbierano butelki, pudełka po papierosach, puszki – czyli śmieci, które odwiedzający las przynieśli ze sobą i zostawili w lesie. Chcielibyśmy wybrać się kiedyś na taką akcję i nie spotkać w lesie ani jednego śmiecia – komentuje  Małgorzata Kaczorowska, specjalista do spraw edukacji w Nadleśnictwie. –  Póki co, mamy znakomitych pomocników w akcjach sprzątania lasu. Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie to naprawdę wspaniali i zaangażowani ludzie, na których można liczyć.

Tego samego dnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który był inicjatorem akcji  #sprzataMY wraz z uczniami harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody i leśnikami sprzątał las w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka. Para prezydencja podkreśliła konieczność wspólnej troski o nasze środowisko naturalne. Pierwsza dama, Agata Kornhauser – Duda pokreśliła - pokreśliła - Lasy to nasze wspólne dobro. Dbajmy o nie, ponieważ to lasy są najczęściej miejscem. gdzie odpoczywamy, gdzie odbywamy wycieczki, chodzimy na spacer, gdzie zbieramy grzyby. Dlatego odwdzięczmy się lasom, za to, co nam dają.

 

Każdego roku lesnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.