Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

Na gruntach Nadleśnictwa Dynów są powoływane pomniki przyrody. Wskutek weryfikacji terenowej Nadleśnictwo zgłosiło do pięciu gmin 11 propozycji pomników przyrody.

Wg stanu na grudzień 2019 uznano cztery okazy drzew jako pomniki przyrody:

w gminie Nozdrzec: 

- Lipa drobnolistna, leśnictwo Siedliska

- Buk pospolity, leśnictwo Siedliska

w gminie miejskiej Dynów:

- Lipa drobnolistna, leśnictwo Dąbrówka

- Sosna pospolita, leśnictwo Dąbrówka

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY w Dynowie

#sprzątaMY w Dynowie

Akcja #sprzataMY w Nadleśnictwie Dynów poskutkowała czystszym lasem. Młodzież  z zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie pozbierała na terenie leśnictw Dąbrówka i Dylągowa kilkanaście worków śmieci.

-Uprzątneliśmy fragment lasu często odwiedzany przez Dynowian – zaznacza Krzysztof Strzyż, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dynów. – Może dzięki temu mieszkańcy naszego regionu będą chętniej zabierali z lasu swoje własne śmieci? Bo przecież czysty las jest powodem do dumy dla nas wszystkich – podkreśla Nadleśniczy. Podczas akcji bardzo często zbierano butelki, pudełka po papierosach, puszki – czyli śmieci, które odwiedzający las przynieśli ze sobą i zostawili w lesie. Chcielibyśmy wybrać się kiedyś na taką akcję i nie spotkać w lesie ani jednego śmiecia – komentuje  Małgorzata Kaczorowska, specjalista do spraw edukacji w Nadleśnictwie. –  Póki co, mamy znakomitych pomocników w akcjach sprzątania lasu. Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie to naprawdę wspaniali i zaangażowani ludzie, na których można liczyć.

Tego samego dnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który był inicjatorem akcji  #sprzataMY wraz z uczniami harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody i leśnikami sprzątał las w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka. Para prezydencja podkreśliła konieczność wspólnej troski o nasze środowisko naturalne. Pierwsza dama, Agata Kornhauser – Duda pokreśliła - pokreśliła - Lasy to nasze wspólne dobro. Dbajmy o nie, ponieważ to lasy są najczęściej miejscem. gdzie odpoczywamy, gdzie odbywamy wycieczki, chodzimy na spacer, gdzie zbieramy grzyby. Dlatego odwdzięczmy się lasom, za to, co nam dają.

 

Każdego roku lesnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.