Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Od zrzucenia jarzma do żywiołowej wolności

Od zrzucenia jarzma do żywiołowej wolności

VIII edycja Leśnego Dyktanda

  Tegoroczny tekst traktował o historii lasów i leśnictwa polskiego na przestrzeni stu lat naszej niepodległości. Rzeczywiście był trudny – pełen zawiłych słów, trudnych do usłyszenia i napisania. Jednak dzieci i młodzież poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Wśród kategorii szkoły podstawowe zwycięzca popełnił dziesięć błędów ortograficznych natomiast w kategorii szkół średnich – zaledwie trzy błędy. Rekord w ilości popełnionych błędów wynosił pięćdziesiąt siedem, ale z pewnością nie wyczerpał puli, ponieważ w dyktandzie można było popełnić koło setki „byków”.

  W kategorii szkoły podstawowe I miejsce zajęła Dominika Dymon ze Szkoły Podstawowej w Dubiecku, II miejsce – Weronika Kaszycka, również ze Szkoły Podstawowej w Dubiecku. Na III miejscu uplasował się Seweryn Chrapek ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Starzeńskiej. Wyróżnienia zdobyli : Eliza Tyka (SP w Dąbrówce Starzeńskiej), Kinga Kamińska (SP w Pawłokomie), Emilia Szybiak (SP w Dynowie), Łukasz Bielec (SP w Dubiecku), Jakub Chromiak (NSP w Żohatynie).
  W kategorii szkoły średnie Julia Deląg z ZSL w Lesku zdeklasowała rywali i zajęła I miejce, II miejsce zajął Kamil Szymański z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, III miejsce Patrycja Wrotniak również z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie. Wyróżnienia zdobyli: Wiktoria Weselak – Gimnazjum w Dynowie, Wiktoria Woźniak (LO w Dynowie), Roksana Franków (ZSL w Lesku), Natalia Trojan (ZSL w Lesku)oraz Julia Polewka (LO w Dynowie)

  Organizatorami VIII edycji Leśnego Dyktanda byli Nadleśnictwo Dynów, Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. Partnerem konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie. Patronat honorowy nad konkursem objęła Regionalna Dyrektor Lasów Państwowych w Krośnie, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Burmistrz Miasta Dynów. Patronat medialny objęło Radio Rzeszów oraz Portal Brzozowiana. W tegorocznej edycji brało udział 54 uczniów z 15 szkół.