Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dni Pogórza Dynowskiego

Dni Pogórza Dynowskiego

... z Nadleśnictwem Dynów

  Mimo kapryśnej pogody, jaka w tym roku towarzyszyła  Dniom Pogórza Dynowskiego leśnicy pozostali na posterunku. Stoisko Nadleśnictwa Dynów było tłumnie odwiedzane przez dzieci  i dorosłych,  a każdy mógł u nas znaleźć coś ciekawego .

  Tematem przewodnim tegorocznej wystawy były pszczoły i ich rola w lesie. Na ośrodku  „Błękitny San", gdzie odbywała się impreza, zagościł więc potężny, naturalny ul wydrążony z jodły. Zainteresowani mogli zapoznać się z podstawowymi narzędziami potrzebnymi w pracy pszczelarza, obejrzeć pszczele plastry, ramki pszczelarskie i wosk pszczeli.

  Dużym powodzeniem wśród najmłodszych cieszyła się ścieżka zmysłów, na której bosą stopą można było poczuć las – dzieci ochoczo maszerowały po ściółce w bukowym lesie, po olchowych „szyszkach" czy po sosnowym igliwiu.

  Jak co roku leśnicy opowiadali również o swojej pracy, pokazując narzędzia stosowane przez nich na co dzień – średnicomierze popularnie zwane klupami, taśmy, rejestratory, numeratory czy urządzenia nawigacji satelitarnej.   Wystawie współczesnych narzędzi towarzyszyły wątki historyczne – drewniane klupy z 1940 roku czy taśma do mierzenia długości drzew z 1939 roku. Zainteresowanie budziła także pierwsza „instrukcja leśna" czyli Umiejętność lasowa  - reprint podręcznika leśnego z 1809-1810 roku całościowo przedstawiającego ówczesną  sztukę leśną. Odwiedzający nasze stoisko dowiedzieli się, że wiedza leśna nie pochodzi „ z czapy" ale jest podyktowana obserwacjami leśników, wiedzą przyrodniczą i inżynieryjną , troską o las i ponad 200 letnią tradycją.