Wydawca treści Wydawca treści

Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego

  Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego utworzony został w 1991 r. na mocy Rozporządzenia Wojewody Przemyskiego Nr 11 z dnia 16 grudnia 1991 r. w sprawie wprowadzenia ochrony terenów posiadających walory krajobrazowe przed ich niszczeniem bądź utratą tych walorów (Dz. Urz. Woj. Przemyskiego Nr 17, poz. 100). Obowiązującym dokumentem określającym jego powierzchnię, granice, oraz obowiązujące zakazy i nakazy jest aktualnie uchwała Nr XXXIX/792/13 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 28 października 2013 r w sprawie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego.
   Całkowita powierzchnia Parku wynosi 60 561 ha, z czego w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Dynów leży 12 893,65 ha, a 5030,62 ha stanowią grunty Nadleśnictwa.


   Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego, będący jednym z większych parków krajobrazowych w Polsce, obejmuje jedyny w Polsce fragment najbardziej wysuniętych na zachód dwóch pogórzy Karpat Wschodnich – Pogórza Przemyskiego i w niewielkiej części Pogórza Dynowskiego. Jest to szczególna część łuku karpackiego Pogórza z dobrze zachowanym krajobrazem naturalnym o charakterystycznym, rusztowym układzie grzbietów górskich, poprzecinanych równoleżnikowo dolinami rzek i potoków. Park obejmuje tereny w większości zalesione i stosunkowo mało zaludnione w porównaniu z innymi rejonami Pogórza Karpackiego.


   Cały obszar Pogórza Przemyskiego leży w dorzeczu Sanu. Inne ważniejsze cieki w granicach Parku to dopływy Sanu: Jawornik, Stupnica, Cisowa i Wiar oraz dopływ Wiaru – Turnica. Doliny Sanu, a zwłaszcza Wiaru, mają na wielu odcinkach charakter przełomowy.
Lasy stanowią około 60% ogólnej powierzchni Parku. Zbiorowiska roślinne są różnorodne. W najwyższych partiach Pogórza występują dobrze wykształcone fragmenty buczyny karpackiej w formie reglowej, nieco niżej znajduje się zespół podgórskiej formy buczyny karpackiej. Na najniżej położonych terenach dominują grądy, a w dolinach rzek i potoków zachowały się lasy łęgowe oraz olszynki karpackie. W dominującej na terenie Parku podgórskiej formie buczyny karpackiej, w drzewostanie obok buka występuje dość licznie jodła, a także świerk, jawor i wiąz górski. Na uwagę zasługuje występowanie stanowiska rzadkiej brzozy czarnej, interesujących zbiorowisk roślinności kserotermicznej (na nasłonecznionych stokach wzgórz) oraz na niewielkich fragmentach, torfowisk przejściowych i wysokich.


   W granicach Parku znajduje się wiele cennych zabytków architektury, m.in. jeden z najcenniejszych w Polsce renesansowy zamek w Krasiczynie otoczony starym parkiem, zespół kościelno-klasztorny franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej (XVIII w.), kościoły, cerkwie oraz zabytkowe cmentarze.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wypalanie traw jest szkodliwe

Wypalanie traw jest szkodliwe

 

Wypalanie traw jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów lasów w sezonie wiosennym.
Ogień to żywioł, który bardzo często wymyka się spod naszej kontroli – wystarczy zmiana kierunku wiatru czy silniejszy podmuch i nieszczęście gotowe. Pożar szybko ogarnia ogromne połacie lasu i niszczy je doszczętnie. Potrzeba wiele dziesiątków lat na to, aby ekosystem leśny odrodził się. Większość rolników zdaje sobie sprawę ze szkodliwości wypalania traw, nie tylko z powodu zagrożenia pożarowego. Wiadomym jest, że wypalanie traw znacznie wyjaławia glebę – niszczy wszystkie mikroorganizmy glebowe mające wpływ na właściwości i żyzność gleby. Giną pożyteczne rośliny (np. rośliny motylkowe wzbogacające glebę w azot)     i zwierzęta (mrówki, biedronki, dżdżownice, drobne płazy i ssaki). Średnio plon po wypalaniu resztek roślinności, zamiast być większy, maleje o około 5 %.

Wypalanie traw, prócz ujemnych efektów przyrodniczych jest prawnie  niedozwolone. Zabrania tego Ustawa o lasach, która mówi, że zarówno w lasach, na terenach śródleśnych  jak
i w odległości 100 m od granicy lasu zabrania się rozniecania ognia oraz wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Za łamanie tego przepisu można zostać ukaranym mandatem, a za stwierdzenie uporczywego wypalania traw, ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

 

Zauważyłeś pożar – alarmuj! 112 lub 998

Punkt alarmowo-dyspozycyjny Nadleśnictwa Dynów 16652 22 51, 600 229 108

Straż leśna Nadleśnictwa Dynów 600 050 101