Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:
    biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne),
    abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury),
    antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).


Stan zdrowotny drzewostanów Nadleśnictwa Dynów oceniany jest jako dobry. Czynnikami abiotycznymi mającymi największe znaczenie na naszym terenie jest okiść oraz silne wiatry.
Z uwagi na dużą różnorodność gatunkową, dopasowanie drzewostanów do siedliska i ich dobrą kondycję zdrowotną  zagrożenie od szkodników owadzich jest niewielkie. Dlatego w Nadleśnictwie nie wykonuje się prac prognostycznych takich jak np. jesienne poszukiwania szkodników sosny.

Choroby grzybowe występujące na terenie działania Nadleśnictwa to głównie rak jodły. Jego rozprzestrzenianie jest ograniczane poprzez usuwanie starszych jodeł opanowanych przez raka,a w młodszych stadiach rozwojowych drzewostanu usuwanie tzw. "czarcich mioteł".

Jednym z czynników najbardziej zagrażających lasom na tym terenie jest zwierzyna płowa. Największe szkody, polegające na zgryzaniu sadzonek, czynione są w uprawach i młodnikach. Dlatego rokrocznie Nadleśnictwo zabezpiecza chemicznie lub grodzi uprawy i młodniki gatunków narażonych na zgryzanie.
W roku 2018 Nadleśnictwo Dynów przeznaczyło do zabezpieczenia chemicznego  94 ha upraw jodłowych oraz wykonało 7,25 ha grodzeń.

Ochrona przeciwpożarowa

Nadleśnictwo Dynów zaliczono do kategorii nadleśnictw o małym zagrożeniu przez pożary tj. do III kategorii zagrożenia pożarowego.
Nadleśnictwo posiada Sposób postępowania na wypadek pożarów i innych miejscowych zagrożeń, który jest aktualizowany corocznie. Głównym źródłem mogącym stanowić zagrożenie pożarowe jest wypalanie traw w okresie wiosny i jesieni.
Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny uruchamiany jest w miarę potrzeb i znajduje się w siedzibie Nadleśnictwa. Również w siedzibie Nadleśnictwa zlokalizowana jest baza sprzętu przeciwpożarowego.
Nadleśnictwo posiada dwa zbiorniki przeciwpożarowe: w leśnictwie Żohatyn o pojemności ok. 3000 m3 i w leśnictwie Dąbrówka o pojemności ok. 1500 m3.
Działania z ochrony przeciwpożarowej sprowadzają się głównie do:
- prowadzenia akcji prewencyjnych dot.  zagrożenia pożarowego lasów,
- okresowych przeglądów sprzętu przeciwpożarowego,


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dużo błota i jeszcze więcej radości

Dużo błota i jeszcze więcej radości

III edycja Półmaratonu Pogórzanin za nami.

  30 kwietnia zwolennicy biegów terenowych spotkali się na III edycji Półmaratonu Pogórzanin, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej, we współpracy z Nadleśnictwem Dynów oraz Nadleśnictwem Kańczuga.

  Pogoda nie rozpieszczała biegaczy, a warunki terenowe były bardzo trudne. Dodatkowo wielodniowe opady deszczu sprawiły, że trasa biegu na niektórych odcinkach była mocno błotnista. Jednak Półmaraton Pogórzanin ma już ustaloną renomę i amatorzy mocnych wrażeń biegowych niewątpliwie byli zadowoleni.

  W tym roku organizatorzy zapewnili zabawę i zajęcia sportowe także  najmłodszym sportowcom. Biegi dla dzieci odbywające się pod hasłem „Mały Pogórzanin" odbyły się na stadionie sportowym w Dubiecku.  Aby docenić młodych amatorów sportu i aktywnego wypoczynku mali biegacze zostali obdarowani „pakietami startowymi", których głównym sponsorem było Nadleśnictwo Dynów.

  Dla zwolenników biegu na krótszych dystansach organizatorzy przewidzieli bieg na 10 km, który częściowo pokrywał się z trasą półmaratonu. Emocje sportowe w Dubiecku kotłowały się nieprzerwanie aż do godzin popołudniowych, kiedy to na metę przybiegli wszyscy uczestnicy najdłuższego dystansu w tej imprezie  – półmaratonu.

  W kategorii open półmaratonu zwyciężył Paweł Smędowski z czasem 01:36,06. Drugi na mecie był Stanisław Ważny z czasem 01:37,44, natomiast trzeci: Olbrych Bartłomiej z czasem 01:40,31. W kategorii kobiet zwyciężyła Paulina Wywłoka, która dotarła na metę w czasie 01:54,00, a następnie Agnieszka Mercik z czasem 02:07,25 oraz Ewelina Kiełboń z czasem 02:11,07.

  Trasa biegu wiodła przez malownicze tereny Nadleśnictwa Kańczuga oraz Nadleśnictwa Dynów. Nadleśnictwa były współorganizatorami biegu a zarazem fundatorami nagród w klasyfikacji „leśnicy". W trzeciej edycji biegu nagrody w tej kategorii zdobyli: Paweł Dzięgielowski terenu RDLP w Katowicach, który obronił pierwsze miejsce z czasem 01:50,47 oraz debiutujący w zawodach Jacek Stankiewicz z RDLP w Krośnie z czasem  02:17,29.

Tekst: Małgorzata Kaczorowska - Nadleśnictwo Dynów

Zdjęcia: Mariusz Kaszycki, Daniel Gąsecki - zdjęcia nadesłane na profil społecznościowy Półmaratonu Pogórzanin.