Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów oraz zwiększanie ich powierzchni, respektując warunki przyrodnicze i naturalne procesy. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Każde Nadleśnictwo prowadzi w lasach gospodarkę w oparciu o Plan Urządzania Lasu sporządzany na 10 lat. W Nadleśnictwie Dynów obowiązuje aktualnie Plan Urządzania Lasu sporządzony na lata 2017-2026 zatwierdzony decyzją Ministra Środowiska DL-I.611.1.2018 z dnia 28.03.2018

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las oniryczny czyli...LEŚNE DYKTANDO

Las oniryczny czyli...LEŚNE DYKTANDO

   IX edycja Leśnego Dyktanda przeszła już do historii. W konkursie, który odbył się 30 października 2019 roku wzięło udział 57 osób z 15 szkół. Dzieci i młodzież – tak jak co roku –  miały za zadanie napisać dyktando wymyślone przez dynowskich leśników. I tak jak co roku spisały się fantastycznie. Jak policzyliśmy, w dyktandzie można było popełnić co najmniej 90 błędów ortograficznych! Uczniowie jednak stanęli na wysokości zadania, albowiem zwycięzca Leśnego Dyktanda, Kamil Szymański z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, popełnił tylko trzy błędy! Natomiast zwycięzca w kategorii szkoły podstawowe, Seweryn Chrapek ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Starzeńskiej popełnił ich zaledwie pięć.

  Uczestnicy konkursu mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności nie tylko w dyktandzie. Podczas oczekiwania na wyniki konkursu uczestniczyli bowiem w pokazie chemicznym, przygotowanym przez pracowników naukowych oraz studentów Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Chyba najlepszym słowem opisującym pokaz jest: spektakularny. Dzieci przekonały się, że chemia to nie tylko zapisy wzorów i pierwiastków w zeszytach.

  Dziękujemy wszystkim uczniom i uczennicom biorącym udział w konkursie – mamy nadzieję, że była to dla Was ciekawa przygoda i wartościowe doświadczenie. Dziękujemy opiekunom uczniów- którzy  zawsze bardzo wnikliwie, starannie i sprawnie sprawdzają prace konkursowe. Wysoka frekwencja w konkursie świadczy o tym, że dzieciom i młodzieży  droga jest zarówno przyroda, jak i nasz, wcale nie łatwy, język ojczysty. Bardzo nas to cieszy.

  Organizatorami IX edycji Leśnego Dyktanda byli: Nadleśnictwo Dynów, Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Stowarzyszenie Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. Stałym partnerem konkursu jest również Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie.

  Patronat honorowy nad konkursem objęli: Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Grażyna Zagrobelna, Starosta Powiatu Rzeszowskiego Józef Jodłowski, Burmistrz Miasta Dynów Zygmunt Frańczak. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Rzeszów S.A oraz Portal Regionalny „Brzozowiana”.