Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów oraz zwiększanie ich powierzchni, respektując warunki przyrodnicze i naturalne procesy. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Każde Nadleśnictwo prowadzi w lasach gospodarkę w oparciu o Plan Urządzania Lasu sporządzany na 10 lat. W Nadleśnictwie Dynów obowiązuje aktualnie Plan Urządzania Lasu sporządzony na lata 2017-2026 zatwierdzony decyzją Ministra Środowiska DL-I.611.1.2018 z dnia 28.03.2018

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ASF wciąż groźne

ASF wciąż groźne

Afrykański Pomór Świń  (ASF) to szybko szerząca się zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.

Choroba nie zagraża ludziom, ale jest szkodliwa dla gospodarki, ponieważ nie ma na nią szczepionki , a stwierdzenie występowania chorych zwierząt w stadzie skutkuje likwidacją całego stada.

Ogniska tej choroby stwierdzono  na terenie województwa podlaskiego i lubelskiego. Województwo podkarpackie także znajduje się w strefie zagrożenia chorobą.

W związku z potrzebą monitorowania rozwoju choroby wśród dzikiej zwierzyny, leśnicy oraz myśliwi zostali zobowiązani do przeszukiwań terenów leśnych pod kątem  wczesnego wykrywania ognisk choroby.

Dlatego apelujemy do wszystkich osób odwiedzających tereny Nadleśnictwa Dynów, zwłaszcza turystów i grzybiarzy, o informowanie Nadleśnictwa o wszystkich zauważonych przypadkach padłych dzików.

Informacje można zgłaszać pod nr telefonu 16 652 26 95, w godzinach od 7.00 do 15.00

Więcej informacji o ASF