Wydawca treści Wydawca treści

Nasze lasy

Obszar Nadleśnictwa charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi, na które składają się: drzewostany odznaczające się wysokim stopniem naturalności, zbiorowiska roślinne z dużym udziałem roślin chronionych i rzadkich, bogata flora i fauna.

   Procentowy udział siedlisk naturalnych i zbliżonych do naturalnych w nadleśnictwie jest wysoki i wynosi 56 %, siedlisk zniekształconych jest 44%. Dzięki racjonalnie prowadzonej gospodarce leśnej na terenie Nadleśnictwa nie ma siedlisk zdegradowanych i silnie zdegradowanych.

  Przeważającym typem siedliskowym lasu w Nadleśnictwie jest las wyżynny świeży, który znajduje się na 96 % lasów Nadleśnictwa. Siedlisko lasu wyżynnego wilgotnego zajmuje 2% powierzchni, lasu mieszanego wyżynnego świeżego 1%. Siedliska lasu łęgowego stanowią 0,63 % powierzchni leśnej Nadleśnictwa.

  Głównymi gatunkami tworzącymi drzewostany w Nadleśnictwie Dynów są:
sosna zajmująca 38% powierzchni,
jodła zajmująca 30% powierzchni,
buk, który zajmuje 21% powierzchni.

  Duży udział sosny powodowany jest istnieniem siedlisk porolnych, które zajmują blisko 43 % powierzchni Nadleśnictwa.  Na gruntach tych jest obecnie prowadzona przebudowa drzewostanów.

  Przeciętny wiek drzewostanów w Nadleśnictwie wynosi 79 lat. Przeciętna zasobność na 1 ha to 315 m3.


  Gatunki takie jak buk, dąb, jodła najczęściej nie rosną w jednogatunkowych drzewostanach. W  Nadlesnictwie Dynów dominują drzewostany wielogatunkowe, które zajmują 93% powierzchni lasów.

  Na  niemal jednej trzeciej powierzchni Nadleśnictwa występuje młode pokolenie  zapewniające ciągłość jego trwania. Składa sie ono głównie z jodły, buka, dębu oraz jaworu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wypalanie traw jest szkodliwe

Wypalanie traw jest szkodliwe

 

Wypalanie traw jest jedną z najczęstszych przyczyn pożarów lasów w sezonie wiosennym.
Ogień to żywioł, który bardzo często wymyka się spod naszej kontroli – wystarczy zmiana kierunku wiatru czy silniejszy podmuch i nieszczęście gotowe. Pożar szybko ogarnia ogromne połacie lasu i niszczy je doszczętnie. Potrzeba wiele dziesiątków lat na to, aby ekosystem leśny odrodził się. Większość rolników zdaje sobie sprawę ze szkodliwości wypalania traw, nie tylko z powodu zagrożenia pożarowego. Wiadomym jest, że wypalanie traw znacznie wyjaławia glebę – niszczy wszystkie mikroorganizmy glebowe mające wpływ na właściwości i żyzność gleby. Giną pożyteczne rośliny (np. rośliny motylkowe wzbogacające glebę w azot)     i zwierzęta (mrówki, biedronki, dżdżownice, drobne płazy i ssaki). Średnio plon po wypalaniu resztek roślinności, zamiast być większy, maleje o około 5 %.

Wypalanie traw, prócz ujemnych efektów przyrodniczych jest prawnie  niedozwolone. Zabrania tego Ustawa o lasach, która mówi, że zarówno w lasach, na terenach śródleśnych  jak
i w odległości 100 m od granicy lasu zabrania się rozniecania ognia oraz wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Za łamanie tego przepisu można zostać ukaranym mandatem, a za stwierdzenie uporczywego wypalania traw, ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

 

Zauważyłeś pożar – alarmuj! 112 lub 998

Punkt alarmowo-dyspozycyjny Nadleśnictwa Dynów 16652 22 51, 600 229 108

Straż leśna Nadleśnictwa Dynów 600 050 101