Wydawca treści Wydawca treści

Nasze lasy

Obszar Nadleśnictwa charakteryzuje się wysokimi walorami przyrodniczymi, na które składają się: drzewostany odznaczające się wysokim stopniem naturalności, zbiorowiska roślinne z dużym udziałem roślin chronionych i rzadkich, bogata flora i fauna.

   Procentowy udział siedlisk naturalnych i zbliżonych do naturalnych w nadleśnictwie jest wysoki i wynosi 56 %, siedlisk zniekształconych jest 44%. Dzięki racjonalnie prowadzonej gospodarce leśnej na terenie Nadleśnictwa nie ma siedlisk zdegradowanych i silnie zdegradowanych.

  Przeważającym typem siedliskowym lasu w Nadleśnictwie jest las wyżynny świeży, który znajduje się na 96 % lasów Nadleśnictwa. Siedlisko lasu wyżynnego wilgotnego zajmuje 2% powierzchni, lasu mieszanego wyżynnego świeżego 1%. Siedliska lasu łęgowego stanowią 0,63 % powierzchni leśnej Nadleśnictwa.

  Głównymi gatunkami tworzącymi drzewostany w Nadleśnictwie Dynów są:
sosna zajmująca 38% powierzchni,
jodła zajmująca 30% powierzchni,
buk, który zajmuje 21% powierzchni.

  Duży udział sosny powodowany jest istnieniem siedlisk porolnych, które zajmują blisko 43 % powierzchni Nadleśnictwa.  Na gruntach tych jest obecnie prowadzona przebudowa drzewostanów.

  Przeciętny wiek drzewostanów w Nadleśnictwie wynosi 79 lat. Przeciętna zasobność na 1 ha to 315 m3.


  Gatunki takie jak buk, dąb, jodła najczęściej nie rosną w jednogatunkowych drzewostanach. W  Nadlesnictwie Dynów dominują drzewostany wielogatunkowe, które zajmują 93% powierzchni lasów.

  Na  niemal jednej trzeciej powierzchni Nadleśnictwa występuje młode pokolenie  zapewniające ciągłość jego trwania. Składa sie ono głównie z jodły, buka, dębu oraz jaworu.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dużo błota i jeszcze więcej radości

Dużo błota i jeszcze więcej radości

III edycja Półmaratonu Pogórzanin za nami.

  30 kwietnia zwolennicy biegów terenowych spotkali się na III edycji Półmaratonu Pogórzanin, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej, we współpracy z Nadleśnictwem Dynów oraz Nadleśnictwem Kańczuga.

  Pogoda nie rozpieszczała biegaczy, a warunki terenowe były bardzo trudne. Dodatkowo wielodniowe opady deszczu sprawiły, że trasa biegu na niektórych odcinkach była mocno błotnista. Jednak Półmaraton Pogórzanin ma już ustaloną renomę i amatorzy mocnych wrażeń biegowych niewątpliwie byli zadowoleni.

  W tym roku organizatorzy zapewnili zabawę i zajęcia sportowe także  najmłodszym sportowcom. Biegi dla dzieci odbywające się pod hasłem „Mały Pogórzanin" odbyły się na stadionie sportowym w Dubiecku.  Aby docenić młodych amatorów sportu i aktywnego wypoczynku mali biegacze zostali obdarowani „pakietami startowymi", których głównym sponsorem było Nadleśnictwo Dynów.

  Dla zwolenników biegu na krótszych dystansach organizatorzy przewidzieli bieg na 10 km, który częściowo pokrywał się z trasą półmaratonu. Emocje sportowe w Dubiecku kotłowały się nieprzerwanie aż do godzin popołudniowych, kiedy to na metę przybiegli wszyscy uczestnicy najdłuższego dystansu w tej imprezie  – półmaratonu.

  W kategorii open półmaratonu zwyciężył Paweł Smędowski z czasem 01:36,06. Drugi na mecie był Stanisław Ważny z czasem 01:37,44, natomiast trzeci: Olbrych Bartłomiej z czasem 01:40,31. W kategorii kobiet zwyciężyła Paulina Wywłoka, która dotarła na metę w czasie 01:54,00, a następnie Agnieszka Mercik z czasem 02:07,25 oraz Ewelina Kiełboń z czasem 02:11,07.

  Trasa biegu wiodła przez malownicze tereny Nadleśnictwa Kańczuga oraz Nadleśnictwa Dynów. Nadleśnictwa były współorganizatorami biegu a zarazem fundatorami nagród w klasyfikacji „leśnicy". W trzeciej edycji biegu nagrody w tej kategorii zdobyli: Paweł Dzięgielowski terenu RDLP w Katowicach, który obronił pierwsze miejsce z czasem 01:50,47 oraz debiutujący w zawodach Jacek Stankiewicz z RDLP w Krośnie z czasem  02:17,29.

Tekst: Małgorzata Kaczorowska - Nadleśnictwo Dynów

Zdjęcia: Mariusz Kaszycki, Daniel Gąsecki - zdjęcia nadesłane na profil społecznościowy Półmaratonu Pogórzanin.