Wydawca treści Wydawca treści

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Coraz większa popularność jazdy konnej zmobilizowała wielu nadleśniczych do tworzenia nowych szlaków. Z „Raportu o stanie lasów" wynika, że w latach 2010-2011 na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe długość takich tras podwoiła się. To bardzo dobra wiadomość dla koniarzy. Droga udostępniona przez nadleśniczego jest bowiem, zgodnie z ustawą o lasach, jedynym miejscem w lesie, gdzie można się w ten sposób poruszać. Nawet jeśli przed wjazdem na nią nie ma żadnego znaku zakazu, ani też nie jest przegrodzona szlabanem, wjeżdżać na nią konno nie można (podobnie jak samochodem, motocyklem czy quadem).

W kupie siła

Jeżeli w naszej okolicy brakuje szlaków konnych, możemy zgłosić się do nadleśnictwa z prośbą o ich wyznaczenie. Warto, by taki wniosek poparła większa grupa miłośników tego rodzaju rekreacji. Jeśli zainteresowanie będzie wystarczające, a stan nawierzchni drogi i sposób jej użytkowania (czy np. nie poruszają się na niej maszyny leśne) na to pozwoli, jest szansa, że nowy szlak powstanie.
Trzeba pamiętać, że nadleśnictwa za przejazd drogami leśnymi, w wypadku ich komercyjnego użytkowania, mają prawo pobierać opłatę. Chodzi tu np. o wycieczki, przejażdżki czy rajdy organizowane przez stadniny czy gospodarstwa agroturystyczne - powinny podpisać z nadleśnictwem, jeśli tego ono wymaga,  umowę, w której będą określone prawa i obowiązki obu stron, czas obowiązywania i wysokość opłat. Jeśli jednak jesteśmy osobą prywatną, która od czasu do czasu wybiera się na przejażdżkę po lesie, nic nie płacimy.

Brak zgody na utworzenie szlaku konnego nie oznacza złej woli nadleśniczego. Może mieć ku temu ważne powody. Wbrew pozorom, konie potrafią poważnie zniszczyć nawierzchnię leśnej drogi. Kopyta dziurawią ją tak bardzo, że często uniemożliwia to później poruszanie się rowerem i utrudnia spacer pieszym. Nierzadko konie uszkodzą  drogę bardziej niż leśne maszyny podczas prac przy pozyskaniu i zrywce drewna, a trzeba od razu dodać, że nawierzchnia rozjechana przez ciągniki naprawiana jest zwykle dość szybko po tym , jak wyjadą one z lasu.

Najważniejsze są zasady

Niezależnie od szkód, jakie mogą spowodować konie, przepisy zakazujące jeźdźcom wjazdu do lasu poza wyznaczonymi drogami budzą kontrowersje, także wśród leśników. Wydaje się, że to rygor tego samego gatunku, co wszechobecne niegdyś tabliczki „Zakaz fotografowania" - swego rodzaju relikt przeszłości. W wielu krajach Europy Zachodniej, choćby w Niemczech, przepisy działają odwrotnie niż w Polsce. Tam można jeździć konno po wszystkich drogach leśnych, z wyjątkiem tych, na których ruch ograniczono np. ze względu na nieodpowiednią nawierzchnię, zbyt dużą liczbę pieszych turystów lub przejeżdżające maszyny leśne. Niestety, nie ma większych szans, by w Polsce wprowadzono podobne zasady, jak u naszych zachodnich sąsiadów. Nie dalej niż w zeszłym roku Janusz Zaleski, wiceminister środowiska przekonywał, że przepisy o udostępnianiu lasów spełniają swoją rolę  i ich zmiana nie wydaje się konieczna. Na razie trzeba więc liczyć na przychylność nadleśniczych. I warto o nią dbać, przestrzegając zasad korzystania ze szlaków. Przede wszystkim należy pamiętać, że droga do jazdy konnej to nie tor wyścigowy i korzystają z niej także piesi turyści. Nie można z niej zjeżdżać, chyba, że musimy ominąć przeszkodę lub mamy inny naprawdę ważny powód (np. ratujemy zdrowie). Dobrą praktyką jest jazda środkiem szlaku, tak aby nie niszczyć nawierzchni po bokach, którymi najczęściej poruszają się piesi i rowerzyści. Osoby małoletnie powinny jeździć konno w towarzystwie dorosłych. Wyruszać na trasę należy po świcie, a wracać z niej przed zmierzchem. Po swoim koniu należy także posprzątać.

Każde nadleśnictwo, które wyznacza szlaki konne, tworzy także regulamin poruszania się po nich – warto go przeczytać przed wyruszeniem na trasę. Poza zasadami poruszania się, przedstawione są w nich także oznaczenia szlaków. Podstawowe to pomarańczowe koło na białym tle oznaczające sam szlak oraz pomarańczowe koło z czarną obwódką oznaczające jego początek i koniec. Czasami stosuje się też inne oznaczenia, np. zieloną podkowę na białym tle.

Warto wiedzieć

W 2011 r. sieć szlaków konnych na terenie Lasów Państwowych liczyła 7 tys. km. Jedną z większych atrakcji dla jeźdźców w Polsce jest Łódzki Szlak Konny, który częściowo biegnie także przez tereny Lasów Państwowych, a RDLP Łódź była wśród jego twórców. Ma w sumie ponad 2000 km i jest najdłuższym tego typu traktem w Europie. Na trasie znajduje się 200 ośrodków jeździeckich, 21 punktów postojowych, 1400 tablic informacyjnych, 30 punktów informacyjnych monitorujących turystów i ponad 1000 atrakcji turystycznych. Ciekawostką jest, że jeździec może bezpłatnie wypożyczyć lokalizator, który w wypadku niebezpieczeństwa wyśle służbom ratunkowym informację o pozycji będącego w opałach turysty

Lokalne szlaki konne aż takich udogodnień, jak lokalizatory, nie oferują. Nadleśnictwa troszczą się przede wszystkim o to, żeby wszystkie trasy były czytelnie oznakowane, zawsze przejezdne, by były przy nich koniowiązy oraz wiaty umożliwiające odpoczynek i schronienie przed deszczem. Przede wszystkim jednak dbają, by przebiegały przez najpiękniejsze tereny Lasów Państwowych. Co oferują miłośnikom jazdy konnej, najłatwiej dowiemy się w siedzibach nadleśnictw oraz w serwisie czaswlas.pl.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Święto Lasu na 40 lat RDLP w Krośnie [Aktualizacja FILM]

Święto Lasu na 40 lat RDLP w Krośnie [Aktualizacja FILM]

28 września leśnicy z terenu RDLP w Krośnie zorganizowali obchody Święta Lasu, których motywem był jubileusz 40-lecia dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Od rana na krośnieńskim rynku trwał piknik edukacyjny, który przyciągnął setki odwiedzających.

 

          Przed południem w kościele św. Jana z Dukli w Krośnie odbyła się msza św. koncelebrowana pod kierownictwem JE arcybiskupa Adama Szala, po południu część oficjalna z udziałem zaproszonych gości.

          Leśny piknik edukacyjny z okazji Święta Lasu rozpoczął występ zespołu sygnalistów „Echo Karpat", działający od 2016 roku przy RDLP w Krośnie. Tworzą go leśnicy - pracownicy nadleśnictw z terenu RDLP w Krośnie. Kolejnym punktem programu był koncert, specjalnie zaproszonej na ten dzień, Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych przy Technikum Leśnym w Tucholi. Na krośnieńskim rynku leśnicy przygotowali stoiska edukacyjne prezentujące poszczególne funkcje lasu. Zwiedzający mogli podziwiać wystawę przyrodniczą „Zwierzęta podkarpackich lasów”, stoiska prezentujące drewno jako surowiec wszechczasów, gatunki grzybów jadalnych i trujących. Odwiedzającym zaprezentowano również infrastrukturę leśną przygotowaną dla nich na terenie podkarpackich lasów. Dla najmłodszych nie zabrakło zagadek, gier i zabaw o tematyce przyrodniczej. Dla starszych atrakcją była min. możliwość samodzielnego przecięcia kłody drewna oraz pospacerowania w rakietach śnieżnych. Zainteresowaniem cieszył się też Food Truck z dobrami z lasu – najsmaczniejszymi wyrobami z dziczyzny.

          W części oficjalnej uczestnicy wysłuchali wystąpień  Grażyny Zagrobelnej, dyrektor RDLP w Krośnie i dra Andrzeja Koniecznego, dyrektora generalnego LP. Następnie odbyło się ślubowanie 32 osób nowo przyjętych w szeregi  Służby Leśnej i dekoracja zasłużonych dla leśnictwa. Spośród przybyłych gości głos zabierali m.in.: w imieniu Marszałka Sejmu mówił Piotr Babinetz, poseł na Sejm RP, Lucyna Podhalicz, wicewojewoda podkarpacki, europosłanka Elżbieta Łukacijewska, posłowie na Sejm RP Andrzej Matusiewicz i Bogdan Rzońca. Wieczorne spotkanie poprzedził koncert orkiestry reprezentacyjnej LP, która podbiła serca publiczności znakomitym wykonaniem bardzo zróżnicowanych utworów. 

 

Relację fotograficzną zamieściły też nowiny24.pl

Link do galeri zdjęć tutaj

 

Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:

1.

Zdzisław Gładysz -

Nadl. Brzozów

2.

Kazimierz Grosman

Nadl. Sieniawa

3.

Ludwik Krakowiecki

Nadl. Dukla

4.

Artur Królicki

RDLP w Krośnie

5.

Józef Maksymowicz

Nadl. Oleszyce

6.

Piotr Myćka       

RDLP w Krośnie

7.

Ryszard Ozimek

Nadl. Oleszyce

8.

Jan Papież

Nadl. Kańczuga

9.

Bartłomiej Peret

Nadl. Kolbuszowa

10.

Stanisław Rydzik

Nadl. Leżajsk

11.

Małgorzata Szkamruk

Nadl. Sieniawa

12.

Maciej Szpiech

Nadl. Ustrzyki Dolne

13.

Wiesława Tymuła

Nadl. Mielec

Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:

1.

Leokadia Augustyn

Nadl. Kolbuszowa

2.

Zenon Bachurski

Nadl. Bircza

3.

Marek Bajda

Nadl. Lutowiska

4.

Janusz Gaweł

Nadl. Tuszyma

5.

Leszek Gęborys

Nadl. Rymanów

6.

Jerzy Gołąbek

Nadl. Brzozów

7.

Jurek Hendzel

Nadl. Tuszyma

8.

Zbigniew Jemioło

Nadl. Tuszyma

9.

Andrzej Jonasz

Nadl. Ustrzyki Dolne

10.

Edward Kabala

Nadl. Lesko

11.

Mariusz Nędzyński

Nadl. Stuposiany

12.

Stanisława Pochodaj

Nadl. Lubaczów

13.

Robert Podgórny

Nadl. Ustrzyki Dolne

14.

Zbigniew Podgórny

Nadl. Bircza

15.

Wiesław Prajsnar

Nadl. Dukla

16.

Marian Prokopski

Nadl. Krasiczyn

17.

Bogusława Sobocińska

Nadl. Cisna

18.

Barbara Sowa

Nadl. Mielec

19.

Stanisław Stawarz

Nadl. Strzyżów

20.

Danuta Szafran

Nadl. Lubaczów

21.

Kazimierz Szaganiec

Nadl. Jarosław

22.

Maria Urbanik

Nadl. Strzyżów

23.

Edward Wierzbicki

Nadl. Cisna

24.

Roman Zielonka

Nadl. Cisna

       

Uhonorowani odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”:

1.

Robert Banaś

Nadl. Lubaczów

2.

Marek Brański

Nadl. Stuposiany

3.

Anna Bukowska

Nadl. Leżajsk

4.

Robert Czernikowski

Nadl. Tuszyma

5.

Grzegorz Dziuba

Nadl. Brzozów

6.

Dorota Fedczak

Nadl. Bircza

7.

Wojciech Jankowski

Nadl. Lesko

8.

Wiesław Mazur

Nadl. Tuszyma

9.

Piotr Nowak

Nadl. Oleszyce

10.

Tadeusz Ogonowski

Nadl. Jarosław

11.

Artur Paczkowski

Nadl. Kołaczyce

12.

Zbigniew Pawłowski

Nadl. Lesko

13.

Robert Róg

Nadl. Kolbuszowa

14.

Kazimierz Suchy

Nadl. Ustrzyki Dolne

15.

Piotr Trzaska

Nadl. Komańcza

16.

Artur Zator

Nadl. Dukla

17.

Zbigniew Żywiec

Nadl. Dukla

Kordelasem Leśnika Polskiego uhonorowani zostali:

1.

Aleksander Bigaj

RDLP w Krośnie

2.

Zygmunt Dworzański

RDLP w Krośnie

3.

Mariusz Faraś

Nadl. Strzyżów

4.

Dorota Magusiak

Nadl. Komańcza

5.

Eryk Maziarski

RDLP w Krośnie

6.

Tomasz Najbar

RDLP w Krośnie

7.

Piotr Nowakowski

Nadl. Lutowiska

8.

Zbigniew Pawłowski

Nadl. Lesko

9.

Zenon Siekaniec

Nadl. Baligród

10.

Tomasz Smędra 

Nadl. Kańczuga

11.

Wiesław Stopyra

Nadl. Narol

12.

Lucyna Strzępek

RDLP w Krośnie

13.

Krzysztof Strzyż

Nadl. Dynów

14.

Janusz Wilusz

RDLP w Krośnie

15.

Małgorzata Zając

RDLP w Krośnie

Wyróżnieni cechówką leśną:

   

1.

Krzysztof Ozimek

Nadl. Głogów

2.

Zbigniew Banaś

Nadl. Lubaczów

 

 

Medalem Pro Patria i Krzyżem Obrońców Wołynia 1939 – 1944 uhonorowany został Edward Orłowski starszy specjalista z Nadl. Komańcza

 

 

Tekst: Edward Marszałek

                     rzecznik RDLP w Krośnie

           Zdjecia: Jerzy Kaleta, Tomasz Jefimow