Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów oraz zwiększanie ich powierzchni, respektując warunki przyrodnicze i naturalne procesy. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację upraw leśnych oraz drzewostanów.

 

W  latach 2017-2026 Nadleśnictwo Dynów realizuje założenia Planu Urządzenia Lasu:

  • odnowienia przy rębniach złożonych - 393,40 ha
  • poprawki i uzupełnienia w istniejących uprawach i młodnikach - 1,50 ha
  • pielęgnacja gleby - 401,00 ha
  • podsadzenia i dolesienia - 6,10 ha
  • pielęgnowanie młodników - 1738,30 ha
  • pielęgnowanie upraw - 370,11 ha

Nasiennictwo i selekcja

Nadleśnictwo Dynów posiada bogatą bazę nasienną, z której pozyskuje nasiona:

  • 16 gospodarczych drzewostanów nasiennych o łącznej powierzchni 267,68 ha. Są to drzewostany modrzewiowe, jodłowe, bukowe, dębowe i olchowe,
  • źródła nasion, w tym: jaworu i czereśni ptasiej, wiązu szypułkowego, lipy drobnolistnej, grabu zwyczajnego, kaliny koralowej, gruszy pospolitej
  • 22 drzewa mateczne: 10 buków oraz 12 czereśni ptasich,
  • plantacja nasienna czereśni ptasiej  na powierzchni 5,33 ha.

Dodatkowo na terenie Nadleśnictwa znajdują się bloki upraw pochodnych modrzewia, jodły
i buka o łącznej powierzchni 96,21 ha, które służą do monitorowania jakości drzewostanów,
z których zbierane są nasiona.

Ponadto Nadleśnictwo uczestniczy w programie testowania potomstw, realizowanym przez Instytut Badawczy Leśnictwa. W związku z tym posadzono potomstwo drzew matecznych jodły pospolitej na powierzchni 2,00 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dużo błota i jeszcze więcej radości

Dużo błota i jeszcze więcej radości

III edycja Półmaratonu Pogórzanin za nami.

  30 kwietnia zwolennicy biegów terenowych spotkali się na III edycji Półmaratonu Pogórzanin, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej, we współpracy z Nadleśnictwem Dynów oraz Nadleśnictwem Kańczuga.

  Pogoda nie rozpieszczała biegaczy, a warunki terenowe były bardzo trudne. Dodatkowo wielodniowe opady deszczu sprawiły, że trasa biegu na niektórych odcinkach była mocno błotnista. Jednak Półmaraton Pogórzanin ma już ustaloną renomę i amatorzy mocnych wrażeń biegowych niewątpliwie byli zadowoleni.

  W tym roku organizatorzy zapewnili zabawę i zajęcia sportowe także  najmłodszym sportowcom. Biegi dla dzieci odbywające się pod hasłem „Mały Pogórzanin" odbyły się na stadionie sportowym w Dubiecku.  Aby docenić młodych amatorów sportu i aktywnego wypoczynku mali biegacze zostali obdarowani „pakietami startowymi", których głównym sponsorem było Nadleśnictwo Dynów.

  Dla zwolenników biegu na krótszych dystansach organizatorzy przewidzieli bieg na 10 km, który częściowo pokrywał się z trasą półmaratonu. Emocje sportowe w Dubiecku kotłowały się nieprzerwanie aż do godzin popołudniowych, kiedy to na metę przybiegli wszyscy uczestnicy najdłuższego dystansu w tej imprezie  – półmaratonu.

  W kategorii open półmaratonu zwyciężył Paweł Smędowski z czasem 01:36,06. Drugi na mecie był Stanisław Ważny z czasem 01:37,44, natomiast trzeci: Olbrych Bartłomiej z czasem 01:40,31. W kategorii kobiet zwyciężyła Paulina Wywłoka, która dotarła na metę w czasie 01:54,00, a następnie Agnieszka Mercik z czasem 02:07,25 oraz Ewelina Kiełboń z czasem 02:11,07.

  Trasa biegu wiodła przez malownicze tereny Nadleśnictwa Kańczuga oraz Nadleśnictwa Dynów. Nadleśnictwa były współorganizatorami biegu a zarazem fundatorami nagród w klasyfikacji „leśnicy". W trzeciej edycji biegu nagrody w tej kategorii zdobyli: Paweł Dzięgielowski terenu RDLP w Katowicach, który obronił pierwsze miejsce z czasem 01:50,47 oraz debiutujący w zawodach Jacek Stankiewicz z RDLP w Krośnie z czasem  02:17,29.

Tekst: Małgorzata Kaczorowska - Nadleśnictwo Dynów

Zdjęcia: Mariusz Kaszycki, Daniel Gąsecki - zdjęcia nadesłane na profil społecznościowy Półmaratonu Pogórzanin.