Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów oraz zwiększanie ich powierzchni, respektując warunki przyrodnicze i naturalne procesy. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację upraw leśnych oraz drzewostanów.

 

W  latach 2017-2026 Nadleśnictwo Dynów realizuje założenia Planu Urządzenia Lasu:

  • odnowienia przy rębniach złożonych - 393,40 ha
  • poprawki i uzupełnienia w istniejących uprawach i młodnikach - 1,50 ha
  • pielęgnacja gleby - 401,00 ha
  • podsadzenia i dolesienia - 6,10 ha
  • pielęgnowanie młodników - 1738,30 ha
  • pielęgnowanie upraw - 370,11 ha

Nasiennictwo i selekcja

Nadleśnictwo Dynów posiada bogatą bazę nasienną, z której pozyskuje nasiona:

  • 16 gospodarczych drzewostanów nasiennych o łącznej powierzchni 267,68 ha. Są to drzewostany modrzewiowe, jodłowe, bukowe, dębowe i olchowe,
  • źródła nasion, w tym: jaworu i czereśni ptasiej, wiązu szypułkowego, lipy drobnolistnej, grabu zwyczajnego, kaliny koralowej, gruszy pospolitej
  • 22 drzewa mateczne: 10 buków oraz 12 czereśni ptasich,
  • plantacja nasienna czereśni ptasiej  na powierzchni 5,33 ha.

Dodatkowo na terenie Nadleśnictwa znajdują się bloki upraw pochodnych modrzewia, jodły
i buka o łącznej powierzchni 96,21 ha, które służą do monitorowania jakości drzewostanów,
z których zbierane są nasiona.

Ponadto Nadleśnictwo uczestniczy w programie testowania potomstw, realizowanym przez Instytut Badawczy Leśnictwa. W związku z tym posadzono potomstwo drzew matecznych jodły pospolitej na powierzchni 2,00 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dni Pogórza Dynowskiego

Dni Pogórza Dynowskiego

... z Nadleśnictwem Dynów

  Mimo kapryśnej pogody, jaka w tym roku towarzyszyła  Dniom Pogórza Dynowskiego leśnicy pozostali na posterunku. Stoisko Nadleśnictwa Dynów było tłumnie odwiedzane przez dzieci  i dorosłych,  a każdy mógł u nas znaleźć coś ciekawego .

  Tematem przewodnim tegorocznej wystawy były pszczoły i ich rola w lesie. Na ośrodku  „Błękitny San", gdzie odbywała się impreza, zagościł więc potężny, naturalny ul wydrążony z jodły. Zainteresowani mogli zapoznać się z podstawowymi narzędziami potrzebnymi w pracy pszczelarza, obejrzeć pszczele plastry, ramki pszczelarskie i wosk pszczeli.

  Dużym powodzeniem wśród najmłodszych cieszyła się ścieżka zmysłów, na której bosą stopą można było poczuć las – dzieci ochoczo maszerowały po ściółce w bukowym lesie, po olchowych „szyszkach" czy po sosnowym igliwiu.

  Jak co roku leśnicy opowiadali również o swojej pracy, pokazując narzędzia stosowane przez nich na co dzień – średnicomierze popularnie zwane klupami, taśmy, rejestratory, numeratory czy urządzenia nawigacji satelitarnej.   Wystawie współczesnych narzędzi towarzyszyły wątki historyczne – drewniane klupy z 1940 roku czy taśma do mierzenia długości drzew z 1939 roku. Zainteresowanie budziła także pierwsza „instrukcja leśna" czyli Umiejętność lasowa  - reprint podręcznika leśnego z 1809-1810 roku całościowo przedstawiającego ówczesną  sztukę leśną. Odwiedzający nasze stoisko dowiedzieli się, że wiedza leśna nie pochodzi „ z czapy" ale jest podyktowana obserwacjami leśników, wiedzą przyrodniczą i inżynieryjną , troską o las i ponad 200 letnią tradycją.