Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa

Historia Nadleśnictwa Dynów najprawdopodobniej zaczyna się w Żohatynie - obecnie niewielkiej wsi.

Lasy Nadleśnictwa Dynów przed wojną należały w większości do prywatnych właścicieli, część z nich stanowiła dobra kościelne. W roku 1944, na mocy dekretu PKWN o przejęciu niektórych lasów na własność państwa, utworzono Nadleśnictwo Żohatyn składające się z leśnictw Wybrzeże, Dąbrówka i Dylągowa. Sąsiednie Nadleśnictwo Dydnia tworzyły m.in.leśnictwa Borownica i Wola Wołodzka.  z powodu toczacych sie na tym terenie w latach 1946-1948 walk UPA Nadleśnictwa nie prowadziły gospodarki leśnej.
W roku 1947 oraz 1949 na mocy ustaw i dekretów lasy po ludności przesiedlonej oraz nie będące w faktycznym władaniu właścicieli zostały upaństwowione. W roku 1951 zlikwidowano Nadleśnictwo Dydnia przyłączając leśnictwa Wola Wołodzka i Borownica do Nadleśnictwa Żohatyn i zmieniono jego nazwę na Nadleśnictwo Dynów. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosiła wtedy 6677 ha.
Od  roku 1952 obowiązywał pierwszy, prowizoryczny plan urządzenia lasu. W następnych latach przekazywano Nadleśnictwu kolejne grunty przeznaczone do zalesienia (z dawnych PGR, następnie z Państwowego Funduszu Ziemii etc.)

Obecnie powierzchnia leśna Nadleśnictwa wynosi ponad 10,6 tys. ha

Zdjęcia historyczne zamieszczono dzięki uprzejmości Pana Jerzego Tabisza.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśne Dyktando po raz siódmy

Leśne Dyktando po raz siódmy

  Już po raz siódmy uczniowie szkół z regioniu Dynowa i okolic spotkali się w auli Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie, aby zmierzyć się z ortografią w leśnym wydaniu.  Tegoroczna edycja Leśnego Dyktanda, konkursu leśno-ortograficznego, była rekordowa pod względem ilości osób. W szranki z trudnościami językowymi stanęło 88 dzieci z 19 szkół!

  Pomysłodawcą konkursu jest Nadleśnictwo Dynów, natomiast znakomitą oprawę organizacyjną zapewnia nam Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie.  Partnerem tegorocznej edycji dyktanda była również Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie – instytucja dbająca jak mało kto o kulturę języka. Rangę konkursu podniosły znakomite patronaty honorowe: Pani Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Starosty Powiatu Rzeszowskiego oraz Burmistrza Miasta Dynowa.

  Uczniowie mieli za zadanie napisać poprawnie tekst czytanego im dyktanda. Tegoroczna edycja traktowała o lesie, w którym  sprawy „dzieją się na trzy zmiany”. Nocami polują wilki, w dzień pracuje harda leśniczka. Po części merytorycznej konkursu uczestnicy  udali się na poczęstunek. Następnie obejrzeli niezwykle ciekawe pokazy chemiczne oraz pokaz sztuk walki ju-jitsu prezentowany przez klub sportowy  Kigai Wara.

  W tym czasie nauczyciele i opiekunowie dzieci oceniali prace uczniów.  Rekordowa ilość „byków” wyniosła w tym roku czterdzieści dwa, co jest znakiem, że tekst dyktanda nie był bardzo trudny. Nie było jednak pracy bezbłędnej, co zdarzało się w poprzednich edycjach. Najlepiej dyktando napisała Patrycja Wrotniak z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie popełniając zaledwie dwa błędy ortograficzne.

Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali, a jakże,  nagrody książkowe sponsorowane przez Nadleśnictwo Dynów, Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Dynowie.  Na literaturę „najwyższych lotów”, najbardziej poczytne, wysmakowane i nagradzane publikacje książkowe zasłużyli  bowiem szczególnie, co udowodnili, pisząc dyktando.  Patrycja Wrotniak otrzymała również nagrodę specjalną Stowarzyszenia Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie otrzymali także niespodziankę – specjalnie zaprojektowane na tę okoliczność koszulki z napisem „ Mistrz Leśnej Ortografii”.  Mamy nadzieję, że niespodzianka spodoba się obdarowanym.

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczniom uczestniczącym w konkursie, ich nauczycielom i opiekunom.

Do zobaczenia za rok!