Wydawca treści Wydawca treści

Historia Nadleśnictwa

Historia Nadleśnictwa Dynów najprawdopodobniej zaczyna się w Żohatynie - obecnie niewielkiej wsi.

Lasy Nadleśnictwa Dynów przed wojną należały w większości do prywatnych właścicieli, część z nich stanowiła dobra kościelne. W roku 1944, na mocy dekretu PKWN o przejęciu niektórych lasów na własność państwa, utworzono Nadleśnictwo Żohatyn składające się z leśnictw Wybrzeże, Dąbrówka i Dylągowa. Sąsiednie Nadleśnictwo Dydnia tworzyły m.in.leśnictwa Borownica i Wola Wołodzka.  z powodu toczacych sie na tym terenie w latach 1946-1948 walk UPA Nadleśnictwa nie prowadziły gospodarki leśnej.
W roku 1947 oraz 1949 na mocy ustaw i dekretów lasy po ludności przesiedlonej oraz nie będące w faktycznym władaniu właścicieli zostały upaństwowione. W roku 1951 zlikwidowano Nadleśnictwo Dydnia przyłączając leśnictwa Wola Wołodzka i Borownica do Nadleśnictwa Żohatyn i zmieniono jego nazwę na Nadleśnictwo Dynów. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosiła wtedy 6677 ha.
Od  roku 1952 obowiązywał pierwszy, prowizoryczny plan urządzenia lasu. W następnych latach przekazywano Nadleśnictwu kolejne grunty przeznaczone do zalesienia (z dawnych PGR, następnie z Państwowego Funduszu Ziemii etc.)

Obecnie powierzchnia leśna Nadleśnictwa wynosi ponad 10,6 tys. ha

Zdjęcia historyczne zamieszczono dzięki uprzejmości Pana Jerzego Tabisza.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Las oniryczny czyli...LEŚNE DYKTANDO

Las oniryczny czyli...LEŚNE DYKTANDO

   IX edycja Leśnego Dyktanda przeszła już do historii. W konkursie, który odbył się 30 października 2019 roku wzięło udział 57 osób z 15 szkół. Dzieci i młodzież – tak jak co roku –  miały za zadanie napisać dyktando wymyślone przez dynowskich leśników. I tak jak co roku spisały się fantastycznie. Jak policzyliśmy, w dyktandzie można było popełnić co najmniej 90 błędów ortograficznych! Uczniowie jednak stanęli na wysokości zadania, albowiem zwycięzca Leśnego Dyktanda, Kamil Szymański z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, popełnił tylko trzy błędy! Natomiast zwycięzca w kategorii szkoły podstawowe, Seweryn Chrapek ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Starzeńskiej popełnił ich zaledwie pięć.

  Uczestnicy konkursu mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności nie tylko w dyktandzie. Podczas oczekiwania na wyniki konkursu uczestniczyli bowiem w pokazie chemicznym, przygotowanym przez pracowników naukowych oraz studentów Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Chyba najlepszym słowem opisującym pokaz jest: spektakularny. Dzieci przekonały się, że chemia to nie tylko zapisy wzorów i pierwiastków w zeszytach.

  Dziękujemy wszystkim uczniom i uczennicom biorącym udział w konkursie – mamy nadzieję, że była to dla Was ciekawa przygoda i wartościowe doświadczenie. Dziękujemy opiekunom uczniów- którzy  zawsze bardzo wnikliwie, starannie i sprawnie sprawdzają prace konkursowe. Wysoka frekwencja w konkursie świadczy o tym, że dzieciom i młodzieży  droga jest zarówno przyroda, jak i nasz, wcale nie łatwy, język ojczysty. Bardzo nas to cieszy.

  Organizatorami IX edycji Leśnego Dyktanda byli: Nadleśnictwo Dynów, Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie oraz Stowarzyszenie Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. Stałym partnerem konkursu jest również Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie.

  Patronat honorowy nad konkursem objęli: Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Grażyna Zagrobelna, Starosta Powiatu Rzeszowskiego Józef Jodłowski, Burmistrz Miasta Dynów Zygmunt Frańczak. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Rzeszów S.A oraz Portal Regionalny „Brzozowiana”.