Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Od zrzucenia jarzma do żywiołowej wolności

Od zrzucenia jarzma do żywiołowej wolności

VIII edycja Leśnego Dyktanda

  Tegoroczny tekst traktował o historii lasów i leśnictwa polskiego na przestrzeni stu lat naszej niepodległości. Rzeczywiście był trudny – pełen zawiłych słów, trudnych do usłyszenia i napisania. Jednak dzieci i młodzież poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Wśród kategorii szkoły podstawowe zwycięzca popełnił dziesięć błędów ortograficznych natomiast w kategorii szkół średnich – zaledwie trzy błędy. Rekord w ilości popełnionych błędów wynosił pięćdziesiąt siedem, ale z pewnością nie wyczerpał puli, ponieważ w dyktandzie można było popełnić koło setki „byków”.

  W kategorii szkoły podstawowe I miejsce zajęła Dominika Dymon ze Szkoły Podstawowej w Dubiecku, II miejsce – Weronika Kaszycka, również ze Szkoły Podstawowej w Dubiecku. Na III miejscu uplasował się Seweryn Chrapek ze Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Starzeńskiej. Wyróżnienia zdobyli : Eliza Tyka (SP w Dąbrówce Starzeńskiej), Kinga Kamińska (SP w Pawłokomie), Emilia Szybiak (SP w Dynowie), Łukasz Bielec (SP w Dubiecku), Jakub Chromiak (NSP w Żohatynie).
  W kategorii szkoły średnie Julia Deląg z ZSL w Lesku zdeklasowała rywali i zajęła I miejce, II miejsce zajął Kamil Szymański z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie, III miejsce Patrycja Wrotniak również z Liceum Ogólnokształcącego w Dynowie. Wyróżnienia zdobyli: Wiktoria Weselak – Gimnazjum w Dynowie, Wiktoria Woźniak (LO w Dynowie), Roksana Franków (ZSL w Lesku), Natalia Trojan (ZSL w Lesku)oraz Julia Polewka (LO w Dynowie)

  Organizatorami VIII edycji Leśnego Dyktanda byli Nadleśnictwo Dynów, Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. Partnerem konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie. Patronat honorowy nad konkursem objęła Regionalna Dyrektor Lasów Państwowych w Krośnie, Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, Burmistrz Miasta Dynów. Patronat medialny objęło Radio Rzeszów oraz Portal Brzozowiana. W tegorocznej edycji brało udział 54 uczniów z 15 szkół.