Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Mróz? trzy razy tak!

Mróz? trzy razy tak!

  Każdy rodzaj prac w lesie ma swoją sezonowość, zgodną z porami roku. Młode pokolenie lasu sadzimy wiosną lub jesienią, natomiast czas żniw dla leśników to głównie zima. To wtedy, bez najmniejszej szkody dla lasu możemy wyciąć drzewa. Młode pokolenie lasu, chronione grubą warstwą śniegu nie zostanie zniszczone. Ścięta mrozem gleba leśna bez szkody dla siebie uniesie ciągniki zrywające drewno z miejsca ścinki do miejsca składowania drzew.  Dlatego cieszymy się z każdego dnia mrozu i śniegu. Przyroda zapada w zimowy sen, a u leśników praca wre!