Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Dni Pogórza Dynowskiego

Dni Pogórza Dynowskiego

... z Nadleśnictwem Dynów

  Mimo kapryśnej pogody, jaka w tym roku towarzyszyła  Dniom Pogórza Dynowskiego leśnicy pozostali na posterunku. Stoisko Nadleśnictwa Dynów było tłumnie odwiedzane przez dzieci  i dorosłych,  a każdy mógł u nas znaleźć coś ciekawego .

  Tematem przewodnim tegorocznej wystawy były pszczoły i ich rola w lesie. Na ośrodku  „Błękitny San", gdzie odbywała się impreza, zagościł więc potężny, naturalny ul wydrążony z jodły. Zainteresowani mogli zapoznać się z podstawowymi narzędziami potrzebnymi w pracy pszczelarza, obejrzeć pszczele plastry, ramki pszczelarskie i wosk pszczeli.

  Dużym powodzeniem wśród najmłodszych cieszyła się ścieżka zmysłów, na której bosą stopą można było poczuć las – dzieci ochoczo maszerowały po ściółce w bukowym lesie, po olchowych „szyszkach" czy po sosnowym igliwiu.

  Jak co roku leśnicy opowiadali również o swojej pracy, pokazując narzędzia stosowane przez nich na co dzień – średnicomierze popularnie zwane klupami, taśmy, rejestratory, numeratory czy urządzenia nawigacji satelitarnej.   Wystawie współczesnych narzędzi towarzyszyły wątki historyczne – drewniane klupy z 1940 roku czy taśma do mierzenia długości drzew z 1939 roku. Zainteresowanie budziła także pierwsza „instrukcja leśna" czyli Umiejętność lasowa  - reprint podręcznika leśnego z 1809-1810 roku całościowo przedstawiającego ówczesną  sztukę leśną. Odwiedzający nasze stoisko dowiedzieli się, że wiedza leśna nie pochodzi „ z czapy" ale jest podyktowana obserwacjami leśników, wiedzą przyrodniczą i inżynieryjną , troską o las i ponad 200 letnią tradycją.